Picture 4

Nicolas Levi

Przed spotkaniem o Korei Północnej postanowiliśmy przeprowadzić krótki wywiad z naszym gościem Nicolasem Levim. Ograniczenie się do pięciu pytań nie było łatwe, zwłaszcza, że temat jest niesamowicie pociagający. Postanowilśmy jednak zostawić kolejne na poniedziałkowe spotkanie…

KN: Jakie główne zmiany zaszły w Korei w stosunku do spotkania rok temu? (prosimy o nieodkrywanie wszystkich kart przed spotkaniem ; ))

NL: Sytuacja ludzi sie poprawia, ale trzeba podejść do tego z dystansem. Poprawia się życie w miastach, ale z tego co wiem, na prowincji sytuacja pozostaje bez zmian. W tym roku w Phenianie pojawiła sie sieć komórkowa. Jest coś w sklepach. Są restauracje. Ale to wszystko wyłącznie dla elit czyli 0.2% społeczeństwa. Ok 200 tys. osób to elita społeczeństwa ma dostęp do tego “wzrostu gospodarczego”. Reszta nic nie ma. W tym roku może być lepiej, bo mamy 60-lecie nawiązania stosunków Chiny-KRLD, więc pomoc chińska będzie większa.

KN: Jak wygląda obecnie sytuacja z bombą atomową? Czy Korea Północna stanowi realne zagrożenie dla Japonii i Korei Południowej?

Korea Północna używa bomby atomowej, żeby przestaszyć świat i jako karty przetargowej. Gdy KRLD potrzebuje żywności to wystarczylby jeden strzał i dostalaby. KRLD nie stanowi zagrożenia, jednakże jest to kraj na tyle nie obliczalny, że nie wiadomo  tak naprawde co posiadają. W mojej opinii niewiele mają, ale każdemu to pokazuje, że państwo istnieje. Jest to dyktatura atomowa, ale stabilna pod przywodztwem Kim Jong Ila. Kto wie, jeśli ktoś inny będzie na czele tego kraju, to moze użyje bomby lub wyśle żołnierzy do Seulu. 70% sił wojskowych KRLD stacjonuje wzdłuż 38 równoleżnika, więc atak może być szybki, a Seul to tylko 50 km od Korei Północnej.

KN: Jak wyglada sytuacja socjalna ludności – czy wciąż sa zmuszeni “gotować trawę”. Czy są szanse na poprawę?

W tym roku warunki atmosferyczne i klimatyczne są złe, więc zbiory będą mniejsze. Tak jak powiedziałem, sieć komórkowa to nowość. To współpraca z Orascom, firmą egipską, więc z zagranicy. Brak komórek był sposobem kontrolowania obywateli. Teraz może się to trochę zmniejszy, ale i tak komórki są tylko dla elity. Troche mnie to zdziwiło. Poza tym, wódz Korei Północnej Kim Jong Il choruje i przygotują nastepstwo, które wedlug mnie tak bedzie wygladać: na czele syn, obojętnie ktory – żeby dalej byl ciąg ideologiczny czyli dynastia,a za nim kolektyw.

KN: PR Korei Polnocnej – jakie główne działania podejmują by stworzyć obraz dobrego państwa? Na przykład jednym z odcinków granicy z Chinami jest rzeka w pobliżu miasta Dandong. Codziennie po koreańskiej stronie kąpia sie uśmiechnięte dzieci, wszyscy się plażuja, a turyści z chinskiej strony robią zdjęcia szczesliwego kraju. Jakie inne działania są podejmowane?

NL: W Sunuju czyli po drugiej stronie nie ma może aż tak ładnej sytuacji jak opisana powyżej, ale nie zapomnijmy, że Korea Północna to witryna. Więc co widzą inni, to to co przedstawione w witrynie. Nawet słyszalem, że gdy obcokrajowcy przebywają w Pheniane, kiedy widza ludzi w metrze, to są osoby, ktorych pracą jest jeżdżenie metrem.

KN: Czy istnieje mozliwość prowadzenia procesów pokojowych z Korea Północną?

NL: Korea Połnocna istnieje i nigdy się nie zjednoczy z poludniem. Jest to w ogóle niemożliwe. Nie opłaca się  jej zjednoczenie, gdyż Północ nie chce zawierać pokoju. Z nikim. Ideologicznie nie może tego zaakceptować, bo stan wojenny jest elementem ideologii i systemu północnkoreańskiego – jesteśmy w stanie wojennym, więc obywatele muszą być pod kontrolą służb specjalnych.

KN: Dziekujemy.