Human Rights Week 2016 to druga edycja projektu organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych. Jego celem jest popularyzacja problematyki ochrony praw człowieka na świecie i przedstawienie jej od ciekawszej strony niż znana jest ona przeciętnemu przechodniowi.

Dzięki Human Rights Week wraz z ekspertami szukamy odpowiedzi na pytania, które często są pomijane w dyskusjach ze względów politycznych lub biznesowych. Podczas I edycji projektu zorganizowany został szereg spotkań związanych z prawami człowieka na świecie, m.in. wykład z udziałem byłych Ambasadorów RP Marzeny Adamczyk i Krzysztofa Szumskiego, podczas którego porównaliśmy sytuację na Kubie i w Chinach, debata w Sejmie RP w ramach parlamentarnego zespołu Polska 2.0 na temat praw osób LGBT z udziałem posła Wincentego Elsnera i pani Doroty Pudzianowskiej z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, wykład eksperta w dziedzinie świata arabskiego dr Katarzyny Górak-Sosnowskiej na temat praw kobiet w islamie, a także pokazy filmów połączone z prelekcjami ekspertów na temat praw człowieka w Azerbejdżanie i problemu uchodźców.

Dzięki udziałowi uznanych ekspertów i wsparciu ze strony instytucji takich jak Rzecznik Praw Obywatelskich, Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka, konferencja okazała się wielkim sukcesem i przyciągnęła wielu studentów, stąd decyzja o kontynuacji projektu. II edycja Human Rights Week rozpocznie się już 1 marca. Podczas trzech dni spotkań poruszymy szereg zagadnienień - zastanowimy się nad rolą social media w walce o prawa człowieka, zapytamy czy więźniowie, niezależnie od wyroku, mają swoje prawa, a także skłonimy do refleksji jaki związek z prawami człowieka ma biznes i czy za tanim ubraniem z sieciówki nie stoi ludzka tragedia na drugim końcu świata.

 

Więcej informacji, a także aktualizowana agenda terminów spotkań dostępna jest na wydarzeniu na facebooku.

Patroni Human Rights Week 2016